poniedziałek, 11 maja 2015

Odpowiednia dieta - jak zacząć?

Dziękuję Wam bardzo za aktywność na bogu, a także ciepłe słowa w komentarzach. Tylko dzięki Wam mam ochotę w dalszym ciągu prowadzić bloga! :) Zapraszam również na mojego FanPage'a na Facebooku [LINK] oraz w niedługim czasie na Instagrama, gdzie będę publikować codzienną porcję niezbędnej motywacji! :) A teraz zapraszam na dzisiejszy post o... Początkach diety. 

Na pewno wiesz, że nie tylko ćwiczenia, ale także zdrowa dieta gwarantują sukces w odchudzaniu. Przeszukując internet możesz natknąć się na wiele rodzajów diet (które zresztą wkrótce postaram się odpowiednio przedstawić również tutaj), skąd jednak możesz wiedzieć, która z nich jest odpowiednia dla Ciebie? 



Oczywiście najlepiej będzie, jeśli zgłosisz się do profesjonalnego dietetyka, który przygotuje plan żywieniowy przystosowany tylko i wyłącznie dla Twoich potrzeb. Wtedy będziesz miała pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych, które pozwolą Ci nie tylko schudnąć, ale również czuć się zdrową i piękną. Są jednak pewne kroki, które możesz podjąć w ciemno wiedząc, że na pewno wyjdą Ci na dobre. 
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że racjonalna, dobrze skomponowana dieta jest jedną z podstaw zdrowego stylu życia. Ostatnimi czasy znacznie wzrosła świadomość społeczeństwa w kwestii żywienia. Coraz lepiej potrafimy ocenić, które produkty nam szkodzą, a które są korzystne dla zdrowia. Jest to bardzo ważny krok w kierunku zapobiegania takim chorobom jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i nowotwory. Jak zatem powinna wyglądać codzienna zdrowa dieta?

Po pierwsze musi być urozmaicona! Nie możesz zaspokoić wszystkich potrzeb organizmu jedząc tylko kilka produktów. Potrzebujesz przecież różnych składników odżywczych, a także witamin, minerałów, kwasów omega, błonnika i związków antyutleniających. Dobrym krokiem będzie zamiana białego pieczywa na pełnoziarniste i ciemne, które zawiera o wiele więcej błonnika pokarmowego, dzięki czemu najesz się o wiele szybciej. Analogicznie powinnaś postąpić z ryżem i makaronem, dostarczając w ten sposób niezbędnej energii, ale z większą korzyścią dla zdrowia. Warto włączyć też do diety różne rodzaje kasz, które są kopalnią składników mineralnych.
Warzywa i owoce powinnaś spożywać w pięciu porcjach dziennie, najlepiej w surowej, nieprzetworzonej formie. Dzięki takiej dawce dostarczysz organizmowi witaminy, minerały, błonnik pokarmowy oraz związki polifenolowe. Jeśli prowadzisz intensywne treningi, to powinnaś sięgnąć po wysokobiałkowe warzywa (takie jak soczewica, soja). Warto, żebyś wyrobiła w sobie dobre nawyki żywieniowe: batona zastąp owocem, a ochotę na chipsy orzechami (wiem, może wydawać się to trudne, ale nie jest niemożliwe, zaufaj mi :). Postępując w taki sposób, nie będziesz bombardować organizmu ogromnymi ilościami cukru, których i tak nie spożytkujesz, a który jedynie będzie się odkładał w fałdki tłuszczyku na biodrach czy brzuchu.



Na mleko i produkty mleczne możesz pozwolić sobie 3-4 razy dziennie, przy czym należy wybierać te jak najmniej przetworzone i bez dodatku cukru. Kilka razy w tygodniu warto, abyś sięgnęła po chude mięso, ryby i jajka. Bardzo dobrym nawykiem jest jak najczęstsze jedzenie ryb, ze względu na zawartość kwasów omega. Na tłuste mięsa możesz pozwalać sobie sporadycznie, o ile nie masz problemów z utrzymaniem wagi lub przeciwwskazań lekarskich. Powinnaś także zadbać, aby kuchnia była zawsze zaopatrzona w wartościowe oleje, np. oliwę z oliwek, olej z pestek winogron, olej lniany – źródła „dobrych kwasów tłuszczowych”.

A co z napojami? Przede wszystkim musisz kategorycznie unikać słodzonych, konserwowanych i barwionych chemicznie napojów. Najwięcej, bo około 2 litrów, powinnaś pić zwykłej, czystej wody. Jeśli nie lubisz pic "samej" wody, możesz poprawić jej smak dodając sok ze świeżo wyciśniętej cytryny (polecam szczególnie teraz, kiedy robi się coraz cieplej. Schłodzona woda z cytryną działa bardzo orzeźwiająco). Korzystne są także herbaty (zwłaszcza zielona), kawa, napary ziołowe i czerwone wino (ze względu na wysoki potencjał antytuleniający).

Czy mój post był dla Ciebie przydatny? Napisz, co o nim myślisz. A może chcesz, żebym napisała o czymś konkretnym? Twoje sugestie są dla mnie bardzo ważne i jestem Ci za nie ogromnie wdzięczna! :) 

4 komentarze:

  1. "musisz kategorycznie unikać słodzonych, konserwowanych i barwionych chemicznie napojów" :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Próbowałam już w moim życiu wielu zdrowych diet, łącznie z wegańską i właśnie ta ostatnia uświadomiła mi, że mój organizm potrzebuje składników ze wszystkich grup pokarmowych, własnie tak, jak piszesz. Jeśli natomiast chodzi o odchudzanie, najlepsza dietą, jaką znam, jest dieta rozdzielna, gdzie dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych składników, ale w róznym czasie, dzięki czemu sa one łatwo trawione, nie zalegają w jelitach i nie odkładaja się w postaci tłuszczu:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opisywana przez Ciebie dieta musi być bardzo ciekawa, postaram się w nią niedługo zaglębić :)

      Usuń
  3. Bardzo mi sie tu podoba ciekawe informacje !

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za komentarze, na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć jak najszybciej! :)